Serbia a câştigat al treilea titlu continental

Selecţionata de volei femin a Serbiei a obţinut medaliile de aur la Campionatul European, duminică, după ce a învins reprezentativa Turciei cu scorul de 3 – 2  în finala disputată la Ankara.

Serbia – Turcia 3 – 2 (21-25, 25-21, 25-21, 22-25, 15-13)

Serbia a câștigat al treilea titlu continental, după cele cucerite în 2011 şi 2017.  Tijana Boskovic, a fost cea mai bună jucătoare a competiţiei, cu 23 de puncte reușite în finală, în timp Brankica Mihajlovic a punctat de 22 de ori. De la gazde s-a remarcat Meryem Boz, cu 16 puncte.

În setul decisiv Turcia a condus cu 9 – 6, dar Serbia a revenit şi s-a impus după un meci senzațional cu 15-13, în faţa a 13.040 spectatori.

Cele două echipe s-au întâlnit şi în faza grupelor, Serbia câştigând atunci cu 3 – 1. Campioana a fost premiată cu un cec în valoare de 400.000 de euro, iar finalista cu 200.000 de euro.

În finala mică, Italia a învins Polonia în trei seturi, obţinând un premiu de 100.000 de euro, în timp ce învinsele au fost recompensate cu 50.000 de euro. Italia şi-a luat astfel revanşa în faţa Poloniei după meciul pierdut cu 2 – 3 în faza grupelor, la Londz.

România a fost învinsă în optimile de finală,iar la acestă ediție a europenelor s-a clasat pe poziția a 13-a.