marți, august 16, 2022

Slovenia elimină Polonia și merge în finala Campionatului European

by C. Sabău
FOTO CEV
Reprezentativa de volei masculin a Sloveniei este prima finalistă a Campionatului European, după ce a învins, în semifinale, naționala Poloniei.

Slovenia – Polonia 3-1 (17-25, 32-30, 25-16, 37-35)

Slovenia s-a impus dupa două ore si 37 de minute de joc.

Setul patru a fost cel mai dramatic, timp de 57 de minute, ambele echipe au jucat senzațional. De la trei puncte pentru Slovenia gazdele au întors scorul, revenind la conducere cu patru puncte. Finalul a revenit Sloveniei scor 37-35.

Slovenia la a treia finală continentală, după 2015 și 2019. Acesta a fost al patrulea Campionat European consecutiv, în care Polonia a fost eliminată de același adversar!