Turul Frant›ei 2012: Bradley Wiggins castiga etapa a 19-a

Tricoul galben Bradley Wiggins a arătat încă o dată că este cel mai bun contratimpist din competiţie şi a adus a 5-a victorie pentru Sky Procycling în Turul Franţei 2012, după cele două ale lui Mark Cavendish, succesul său precedent  şi cel al lui Chris Froome.

bradleywiggins Turul Franței 2012: Bradley Wiggins castiga etapa a 19 a Pe locul al doilea s-a clasat coechipierul acestuia Chris Froome, care a terminat la distană de 1 minut şi 17 de secunde de Wiggins, pe poziţia a 3-a încheind spaniolul Luis Leon Sanchez (Rabobank), câştigător al etapei a 15-a în acest Tour de France.

Bradley Wiggins devine astfel primul câştigător al Turului Franţei din Marea Britanie, ultima etapă, cea de duminică fiind una festivă, ce se va termina pe faimosul bulevard Champs-Élysées, când Sky Procycling speră la o nouă victorie de etapă la sprint prin campionul mondial Mark Cavendish. În topul 10 al clasamentului general singura modificare care s-a produs a fost rocada dintre Haimar Zubeldia (Radioshack Nissan) şi Cadel Evans (BMC Racing), australianul căzând pe poziţia a 7-a. Câştigătorul din Turul Franţei 2011, Evans, a fost ajuns pe traseu şi depăşit de coechipierul Tejay Van Garderen, care a terminat pe locul pe locul 5 la general şi a obţinut tricoul alb, al celui mai bun tânăr.sursa:ziuaveche.ro