Victorii obținute în setul decisiv pentru Brazilia şi SUA, la Campionatul Mondial 2018

Campioana olimpică en titre, Brazilia a învins naționala Franţei cu scorul de 3-2, joi, la Campionatul Mondial de volei masculin din Italia şi Bulgaria, în timp ce echipa Statelor Unite ale Americii a obţinut a doua sa victorie în decisiv, 3-2 cu Australia.

Brazilienii s-au impus după două ore și zece minute de joc, în fața a peste 4500 de spectatori. Wallace a fost cel mai bun marcator pentru brazilieni cu 20 de puncte. Luiz Felipe a adăugat 15, iar Douglas Souza a terminat cu 14. Pentru Franța, Earvin Ngapeth a punctat de 22 de ori.

Naționala Statelor Unite ale Americii s-a impus după două ore și 20 de minte de joc, într-o partidă cu un final dramatic. Lincoln  Williams, 21 de puncte, a fost cel mai bun jucător al asutralienilor, în timp ce de la americani, Matthew Anderson a reușit 21 de puncte.

Campioana mondială en titre, Polonia a reuşit să se impună în trei seturi în fața selecționatei Porto Rico. Bulgaria, una dintre echipele gazdă ale competiţiei, a fost învinsă de reprezentativa Iranului cu 3-1.