duminică, august 14, 2022

Viitorul Pandurii a făcut un pas greşit în drumul spre play-off. Petrolul a urcat pe podium

by Mircea M

Două echipe au avut şansa duminică de a urca pe pedium, însă doar petroliştii au valorificat-o. Atât Petrolul Ploieşti, cât şi Viitorul Pandurii aveau nevoie de o victorie pentru a putea spera că vor încheia runda a 17-a pe podium.

Farul s-a impus la limită, scor 1 – 0 în duelul cu Viitorul Tg.Jiu. Eşecul suferit la malul mării a trimis formaţia din Târgu Jiu tocmai pe locul 8, la un punct în spatele ocupantei ultimei poziţii care duce în play-off.

Petrolul Ploieşti a defilat la Târgu Jiu, lămurind problema învingătoarei încă din prima repriză. Prahovenii au marcat de patru ori în primele 45 de minute, prin Pol Roigé, Romario Moise – la primul gol din campionat de la transferul din iarnă, Vajushi – al patrulea penalty transformat în acest sezon şi Buhăescu.

Iată rezultatele şi programul etapei a 17-a, cu roşu fiind marcate meciurile televizate:

25.02.2021, ora 17:00
SCM Gloria Buzău – Fotbal Club Rapid 0-0

26.02.2021, ora 17:30
AS FC Universitatea Cluj – CSM Slatina 2-1 (1-1)
Derick Ogbu (33), Idan Golan (90+4) / Marian Manea (37)

27.02.2021, ora 11:00
AFC Unirea 04 Slobozia – ACS ASU Politehnica Timișoara 0-0

FC Metaloglobus Bucureşti – CS Aerostar Bacău 3-0 (1-0)
Ovidiu Herea (45+1), Alexandru Coman (62), Aguinaldo (64)

CS Mioveni – ACS Fotbal Comuna Recea 1-1 (1-0)