Volei Municipal Zalău s-a calificat în 16-imile Cupei Challenge

Volei Municipal Zalău s-a calificat în şaisprezecimile Cupei Challenge, după ce s-a impus, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (25:14, 25:14, 28:26), după o oră şi nouă minute de joc, în fața echipei Buducnost Podgorica. În meciul tur Municipal Zalău a câștigat în trei seturi.

Primele două seturi au fost de partea gazdelor, ambele fiind câştigate la 14. Setul al treilea a fost mai echilibrat, după ce tehnicianul bulgar a făcut câteva schimbari, pe final setul a fost revenit zălăuanilor cu scorul de 28:26.

De la oaspeți, Milutin a reușit 11 puncte, în timp ce de la zălăuani Gradinarov a punctat de zece ori. La fileu, zalăul a blocat de 12 ori, Mihalcea reușind cinci. Partida a fost arbitrată de sârbul Jovan Jovanovic şi de bulgarul Ilia Penkov.

Volei Municipal Zalău va evolua în 16-imile de finală împotriva echipei Steaua Bucureşti. Vicecampioana României, Arcada Galaţi va evolua în Cupa CEV.