Campioana s-a impus in capitală

Campioana Romaniei, Arcada Galati s-a impus sâmbătă,  la București, scor 0 – 3, într-o partidă din cadrul etapei a XV-a a Diviziei A1 la volei masculin.

Galatenii s-au impus in trei seturi după o ora  și 27 minute de joc.

Szabo-Alexi PaulCristea Cristian

Campioana Arcada Galați, a avut o evoluție bună în capitală. Bucureștenii au căzut în setul 2, pe care l-au pierdut 23-25, după ce au condus cu 20-14 și 22-18. Echipa pregătită de Sergiu Stancu au dominat fileul, unde au reușit 12 blocaje în timp ce gazdele numai 3.

SCM Craiova câștigă 3-2 disputa cu SCM Zalău, 22-20 în setul decisiv. Ardelenii au ratat trei mingi de meci în setul 5, la capătul unui joc dramatic. În tur, Zalăul câștigase cu același scor.

Știința Baia Mare s-a impus în trei seturi la Dej, dar au fost ceva emoții în setul 3, câștigat 27-25. CSM Constanța s-a impus clar cu U CluJ.

Brașovenii vor întâlni duminică, pe teren propriu, Steaua București (ora 19:30), un alt meci foarte interesant. Întâlnirea Rapid-CSU UV Timișoara a fost amânată, oaspeții având mai mulți jucători cu probleme medicale.