Dinamo învinge Volei Municipal Zalău după cinci seturi. Rezultatele etapei și clasamentul

Volei Municipal ZALĂU a pierdut în fața echipei Dinamo București, cu scorul de 3 – 2 , sâmbătă, în Sala Dinamo din capitală, în primul meci din cadrul turneului pentru locurile 1 – 6 a Diviziei A1 la volei masculin. Gazdele s-a impus după două ore şi 4minute de joc.

Rezultat

Echipa12345Seturi
Dinamo București25252125153
Volei Municipal Zalău21192527102

Dinamo a început bine și a dominat primele două seturi, 25 – 21, 25 – 19. Zalăul a egalat, după o evoluție bună 21 – 25, 25 – 27 iar victoria a revenit gazdelor, după un joc mai precis în setul decisiv, 15 -10. Vicecampioana, a evoluat fără liberoul SKUNDRIC, acesta având pneumonie,  în timp ce brazilianul Mineiro este accidentat.

Milan Pepić, cu 20 puncte, a fost cel mai bun de la gazde, în timp ce de la oaspeți s-au remarcat Gabriel Cherbeleață și Nicolae GHIONEA, cu 25 puncte respectiv 15 puncte.

După prima etapă din Play-OFF, Dinamo ramâne pe poziția a treia în clasamentul Divizie A1 la volei masculin, cu 42 de puncte, în timp ce zălăuanii sunt la cinci lungimi de podium.