Tricolorul se impune după cinci seturi în fața Stelei. “Roș-albaștrii” la a șasea înfrângere consecutivă!

Tricolorul Ploiești a obținut două punte în urma succesului cu scorul de 3-2 pe teren propriu, în fața echipei Steaua București. O victorie importantă, obținută după două ore și 41 de minute de joc,  în al șaptelea meci din cadrul fazei a doua a ligii naționale la volei masculin.

Tricolorul Ploiești  – Steaua București  3-2 (26:24, 25:21, 22:25, 23:25, 15:12)

Primele două seturi au fost câștigate de către gazde la 24 și 21. Roș-albaștri au revenit și s-au impus la 22 si 23 ducând meciul în decisiv. În setul cinci Tricolorul a revenit după un joc mult mai bun au reușit să se impună la 12.

De la Ploiești s-au remarcat Lică Laurențiu cu 15 puncte, Stulenkov 14 puncte, în timp ce de la bucureșteni Cherbeleata a reușit 34 de  puncte. La fileu Stulenkov și Lică au reușit fiecare câte 4 blocaje din cele 15 ale gazdelor, în timp ce oaspeții au reușit nouă blocaje.

Tricolorul rămâne pe  primul loc în clasament, cu 72 de puncte, la 12 distanță de Steaua București ocupanta locului trei.

În următoarea etapă Tricolorul joacă în deplasare la Craiova partida fiind programată pe data de 17 aprilie în Sala Polivalentă din Craiova de la ora 18,00.