Volei Municipal Zalău învinge la Craiova după cinci seturi. Rezultatele etapei și clasamentul Diviziei A1

Partidă spectaculoasă în cadrul etapei a șaptea a turneului pentru locurile 1-6 între SCM U Craiova și Volei Municipal Zalău încheiată cu victoria zălăuanilor în cinci seturi, scor 3-2, după două ore și 5 minute de joc.

SCM U Craiova 🆚️ Volei Municipal Zalau 2-3 (25:23, 21:25, 22:25, 25:17, 13:15)

Gazdele au început partida mai încrezători, conștienți că au în față o echipă de valoare și au câștigat primul set la 23. În următoarele două seturi zălăuanii au fost mai eficienți și s-au impus la 21 respectiv la 22 după un joc foarte bun pe atac cât și în apărare. Craiova a egalat la seturi, scor 2-2 după un joc bun al căpitanului Laurențiu Lică. Setul decisiv a avut un început echilibrat, 4-4 respectiv 10-10. Pe final Municipal Zalău s-a distanțat la două puncte 15-13, câștigând astfel două puncte importante în economia clasamentul Diviziei A1 și în lupta pentru titlu.

De la gazde s-au remarcat Lică și Sestan, 17 respectiv 18 puncte, în timp ce de la oaspeți Matei a reușit 28 de puncte. La fileu Craiova a reușit 13 blocaje iar zălăuanii 14.

După 26 de partide disputate, Volei Municipal Zalău ocupă locul al doilea în clasamentul Diviziei A1, cu 61 de puncte acumulate, ardelenii fiind la trei puncte în spatele liderului Arcada Galați.

În următoarea etapă Volei Municipal Zalău joacă pe teren propriu cu Arcada Galați, partida fiind programată pe data de 25 aprilie de la ora 20,00.