Andrzej KOWAL: Am jucat fără Leo, important este că am câștigat trei puncte

Voleibaliștii zălăuani au obținut sâmbătă, pe teren propriu o victorie de trei puncte, în fața Unirii Dej, după o oră și 23 minute de joc, într-un meci din cadrul etapei a 16-a, a Diviziei A1.

„Nu am avut un meci ușor azi pentru noi, mai ales că am jucat fără un jucător de bază, fără Leo, care este foarte important pentru echipă. Factorii care decid soarta unui meci sunt serviciile și preluarea, elementele de bază în volei. La finalul celui de-al doilea set ne-am îmbunătățit preluarea și am câștigat un set important. Dejul nu este o echipa slabă, au un serviciu puternic. Suntem foarte fericiți că am câștigat cu 3:0 și am luat trei puncte importante. După fiecare meci analizăm meciul și începem să ne pregătim pentru următorul. Nivelul poate fi și mai bun, dar nu asta e important ci contează mai mult victoria.” a declarat Andrzej KOWAL.

După această victorie de trei puncte, Volei Municipal Zalău acumulează 40 de puncte și se distanțează în clasamentul Diviziei A1 la 9 puncte de ocupanta locului al doilea SCM U Craiova.

În următoarea etapă liderul clasamentului joacă în deplasare la Galați, partida fiind programată miercuri 20 februarie de la ora 18,00.