Arcada învinge Zalăul cu ajutorul arbitrilor, scor 3 -1 după un meci echilibrat

Arcada Galați a câștigat trei puncte în urma duelului cu Volei Municipal Zalău. Gălățenii s-au impus pe teren propriu cu scorul de 3 – 1 după două ore de joc, într-un meci din cadrul etapei a VIII-a a Diviziei A1 la volei masculin.

Au fost multe decizii controversate de partea celor doi arbitri Meșca Darius și Stefurac Marius în mod special în prima parte a meciului.

Primul set a fost o nebunie totală, cu multe faze extrem de disputate, arbitrajul schimbând evoluția scorului de partea gazdelor care s-au impus la 21 după 28 de minute de joc. De menționat cartonașul roșu acordat lui Cristian Bartha, căpitanul echipei zălăuane în primul set. În al doilea set, oaspeții au condus 3 – 7 respectiv 6 – 12, dar gazdele au revenit în joc și au egalat la 14. Setul a revenit pe final campioanei, scor 25 – 22, după ce evoluția scorului a fost extrem de strânsă, 18 – 18 respectiv 22 – 22. În setul al treilea echipa pregătită de Bogdan Tănase a avut un început bun, 0 – 4, 3 – 7. Gălățenii au încercat să revină în joc, dar diferența a fost bine gestionată de zălăuani care s-au impus la 19 după 25 de minute de joc. În setul patru s-a mers cap la cap până la scorul de 16 – 16 când gălățenii au mărit avansul reușind să câștige opt puncte consecutive, scor 24 – 16. Pe final Arcada a câștigat setul la 18 după 26 de minute.

Cel mai bun jucător al gazdelor a fost Niels Klapwijk cu 17 puncte, în timp ce de la zălăuani Gabriel Cherbeleață a reușit 18 puncte. După opt etape disputate Arcada Galați ocupă prima poziție cu 24 de puncte având un meci jucat în avans, mai exact gălățenii au jucat ultima etapă a turul pe 23 noiembrie înaintea disputării etapei cu numarul opt. Volei Municipal Zalău a coborât pe poziția a treia în clasament.