Stări de spirit total diferite în cele două tabere înaintea meciului U Cluj-Napoca vs HC Zalău din etapa a 13-a, penultima a turului. Zalăul merge la Cluj cu un moral ridicat după victoria entuziasmantă de la început de an obținută în fața vecinei de clasament, Măgura Cisnădie, un adversar superior valoric, matur şi experimentat, victorie realizată după un joc tactic excelent al zălăuancelor, în care cu o apărare atentă şi sigură dublată de un atac percutant şi-a surprins şi pus la respect adversarul, suficient cât să-şi asigure un avantaj de 4 goluri la pauză pe care să-l conserve ulterior cu succes în repriza secundă – au existat şi momente delicate în evoluția tinerelor jucătoare ale Zalăului, dar ele au strâns rândurile, şi cu maturitate şi spirit de echipă au reuşit să le depășească cu brio.
Clujul are un moral nu tocmai ok, după o înfrângere la 8 goluri pe terenul Bistriței, o echipă de top, care țintește ultimul loc de pe podium (înfrângere preconizată, dar nedigerabilă de clujeni – tocmai un vecin îi provoacă migrene şi îi adânceşte criza – motiv în plus pentru ‘U’ pentru a încerca să recupereze acasă punctele pierdute, şi asta tocmai în fața unei vechi rivale, Zalăul).
Pentru acest sezon din păcate, Clujul nu a reuşit să-şi închege o echipă competitivă pentru a evita sezonul trecut ratat, cosmetizat în final prin salvarea in extremis de la retrogradare.
La începutul sezonului în curs, a revenit la ‘U’ pivotul Florina Chintoan, au mai fost transferate două sud-americance, dar pierderea liderului, centrul Mihaela Ani-Senocico, plecată la Măgura Cisnădie după începutul turului, a cântărit se pare extrem de mult în coeziunea echipei, deoarece teamul antrenat de Alin Bondar nu a mai reușit să dezvolte un joc de echipă care să o ajute să realizeze meciuri bune, cu victorii aducătoare de puncte.
Zalăul a pierdut după finalul sezonului trecut, mai multe jucătoare valoaroase şi cu experiență formate sau/şi consacrate aici, Roxana Szollosi, Andrada Mihalcea, liderul Vali Panici şi a adus în schimb jucătoare tinere pe care profesorul Tadici a reuşit să le integreze cu succes în sistemul de joc al echipei, creând o formație competitivă cu cel mai tânăr lot din Liga Națională, echipă în care Dana Abed Kader, Alexandra Severin & co să crească, să câştige în maturitate şi să acumuleze experiență de la meci la meci.
După 12 etape scurse în acest campionat, înaintea confruntării directe, HC Zalău stă relativ bine, având în vedere că nu are jucătoare străine în cel mai tânăr lot din Liga Florilor şi anume, este pe locul 8 cu 18 puncte şi golaveraj +8, cu 6 victorii, toate obținute acasă şi 6 înfrângeri, una acasă în fața Brașovului şi celelalte 5 în deplasare.
‘U’ Cluj-Napoca însă, este din păcate pentru renumele ei, la retrogradare, pe penultimul loc cu 3 puncte după 12 meciuri şi golaveraj -69 după o singură victorie şi aceea obținută acasă în fața Rapidului (colega de suferință) în ultima etapă a anului trecut.
Meciul este un veritabil derby indiferent de locurile ocupate în clasament de combatante la ora jocului datorită ambițiilor şi orgoliilor puse în joc de ambele părți.
Întâlnirea va fi tratată cu maximă concentrare şi seriozitate de ambele combatante, pentru că cele două echipe au nevoie stringentă de punctele puse în joc, Clujul, pentru că speră la ajutorul şi presiunea publicului să o ajute să mai compenseze din diferența mare de valoare şi să-i dea un imbold pentru a face un meci memorabil, iar Zalăul, pentru că are oportunitatea de a obține mai facil o victorie (prima în deplasare în acest sezon) care să-i consolideze poziția la mijlocul clasamentului.
Ultimele două partide desfăşurate în fieful Clujului au avut un final încins şi dramatic. În turul stagiunii 2017-2018, în noiembrie 2017, după ce Zalăul a condus cu 4 goluri la pauză (13-9), s-a văzut egalată în ultima secundă a meciului (21-21), pe când evolua în dublă inferioritate numerică, după ce clujeanca Ani Senocico a finalizat o aeriană din semicerc, aşa cum a susținut domnul Tadici, antrenorul Zalăului (televiziunea care a transmis meciul, a realizat un videoclip pentru a prezenta faza cu pricina prin reluări multiple din diferite unghiuri, iar filmulețul respectiv îi dădea dreptate tehnicianului zălăuan). În stagiunea trecută, în retur, în luna martie 2019, zălăuancele au învins doar la un gol (34-33).
Astfel, meciul care se anunță a fi unul extrem de spectaculos şi disputat, va avea loc duminică, 12 ianuarie 2020, la ora 15,30 la Cluj-Napoca în Sala ,,Horia Demian”. Cuplul de arbitri va fi alcătuit din vâlcenii Alexandru Nițişor şi Alin Stamatoiu, iar observatorul va fi Viorel Dobre din Bucureşti.
Partida CSU Cluj-Napoca – HC Zalău, va fi transmis în direct pe TVR 1.
[themeum_tabs][tab_nav title11=”Program/Rezultate” title22=”CLASAMENT”][tab_text id=”title11″]
Programul etapei a XIII-a
| Match Day |
|---|
23 - 22CSM Slatina vs Minaur Baia Mare |
23 - 21SCM Craiova vs Rapid București |
24 - 28CSU Cluj-Napoca vs HC ZalăuLIVE: TVR 1
|
31 - 18Dunărea Brăila vs AHCM Slobozia |
| Match Day 15 ianuarie 2020 |
(15 ianuarie 2020)
28 - 25CSM București vs CS Gloria Bistrița |
| Match Day 23 ianuarie 2020 |
(23 ianuarie 2020)
22 - 22Măgura Cisnădie vs Gloria Buzău |
[/tab_text][tab_text id=”title22″]
Clasament Liga Florilor 2019-2020
| Loc | Echipa | Pts | J | V | Î | E | GM | GP | Dif |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SCM Rm. Valcea | 43 | 18 | 14 | 3 | 1 | 488 | 405 | 83 |
| 2 | CSM Bucuresti | 43 | 17 | 14 | 2 | 1 | 467 | 386 | 81 |
| 3 | Minaur | 36 | 18 | 11 | 4 | 3 | 473 | 423 | 50 |
| 4 | Gloria Buzau | 35 | 18 | 11 | 5 | 2 | 464 | 437 | 27 |
| 5 | Brăila | 30 | 17 | 10 | 7 | 0 | 453 | 425 | 28 |
| 6 | Gloria Bistrita | 27 | 17 | 9 | 8 | 0 | 434 | 418 | 16 |
| 7 | Magura Cisnadie | 27 | 17 | 8 | 6 | 3 | 422 | 409 | 13 |
| 8 | HC Zalau | 27 | 17 | 9 | 8 | 0 | 410 | 401 | 9 |
| 9 | SCM Craiova | 27 | 18 | 9 | 9 | 0 | 403 | 414 | -11 |
| 10 | CSM Slatina | 19 | 17 | 6 | 10 | 1 | 405 | 441 | -36 |
| 11 | Rapid Bucuresti | 9 | 17 | 3 | 14 | 0 | 362 | 440 | -78 |
| 12 | CSU Cluj-Napoca | 6 | 18 | 2 | 16 | 0 | 433 | 533 | -100 |
| 13 | AHCM Slobozia | 4 | 18 | 1 | 16 | 1 | 387 | 470 | -83 |
[/tab_text][/tab_nav][/themeum_tabs]
[themeum_column col=”1/2″][themeum_category category=”stiri” layout=”latest” title=”” maxpost=”4″][/themeum_column][themeum_column col=”1/2″][themeum_category category=”volei” layout=”latest” title=”” maxpost=”4″][/themeum_column]


