Unirea Dej câștigă trei puncte la Baia Mare

Voleibaliștii Dejeni au obținut miercuri, o victorie extrem de importantă pe terenul echipei Știința Explorări Baia Mare, trei puncte cu care echipa pregătită de Marius Dascălu urcă pe locul al șaselea în clasamentul ligii naționale.

Știința Explorări Baia Mare – Unirea Dej 1-3 (-17, -19, 23, -20)

Băimărenii au început foarte slab jocul, cu o preluare extrem de nesigură. Unirea a câștigat primul set fără emoții, cu 25-17. În setul al doilea gazdele au avut o recepție mai bună, dar nu au avut atac, astfel dejenii s-au impus cu 25-19. Cu tânărul Alexandru Dragomir în teren, pe postul de ridicător, Știința Explorări a jucat mult mai bine în setul al treilea, au condus cu 19-14, oaspeții au revenit însă în joc și au egalat la 23 dar băimărenii au reușit să se impuna la 23. Fără Cristian Imhoff în teren (probleme cu viza), Explorări a avut probleme în atac în setul 4, care a fost adjudecat de Unirea cu 25-20.

“A fost un meci greu, după cum ne așteptam. Dejul nu a jucat extraordinar, dar Unirea are o echipă omogenă, cu rezerve la nivelul titularilor, și s-a descurcat mai bine decât noi. Noi suntem inconstanți, probabil din cauza lipsei de experiență a unor jucători. Vom munci în continuare și încercăm să ne îmbunătățim jocul”. a declarat Dragoș Răileanu .

După această victorie de trei puncte, Unirea Dej urcă pe locul șase în clasamentul DivizieiA1, cu 19 puncte acumulate, la un punct în fața Stelei, ocupanta locului șapte. În următoarea etapă Unirea Dej primește vizita echipei SCM U Craiova, partida fiind programată pe 9 februarie de la ora 18,00.