Volei masculin: Noul sezon competițional cu doar 11 echipe la start

Campionatul național masculin va debuta pe 12 octombrie 2019. În prima etapă Campioana României, Arcada Galați va juca în Bănie cu SCM Universitatea Craiova echipă ce a încheiat sezonul trecut pe locul al treilea.

În sezonul trecut, Divizia A1 a rămas doar cu zece echipe, după ce la începutul campionatului Tricolorul Ploiești nu s-a înscris în primul eșalon, iar în etapa a XII-a echipa VCM LPS Piatra Neamț își anunța retragerea din campionatul național, astfel liga națională de volei masculin se încheia cu doar zece echipe.

În noul sezon 2019 – 2020, sunt înscrise doar 11 echipe, urmând ca în fiecare etapă o echipă să stea. 

Ordinea echipelor înscrise în Campionatul Naţional al DIVIZIEI A1, în urma tragerii la sorţi, pentru desfăşurarea jocurilor după tabela Berger este următoarea: 

  1. SCM Craiova 
  2. – 
  3. Volei Municipal Zalău 
  4. CSU UV Timișoara 
  5. Știința Explorări Baia Mare 
  6. CSM Câmpia Turzii 
  7. Dinamo București
  8. Unirea Dej 
  9. Universitatea Cluj 
  10. SCM Gloria Buzău 
  11. CSM Arcada Galați 

[themeum_category category=”handbal” layout=”carousel” title=”” maxpost=”9″]

Citește si...

Transfer din Cuba la Dinamo

Redacția

Sergiu Stancu pleacă de la fosta campioană după șapte sezoane

Redacția

Două transferuri la Craiova!

Redacția

Corona Brașov rămâne fără antrenor!

Redacția

Dinamo campioană! Blestemul titlului 18 continuă pentru Steaua! Vezi clasament final!

Redacția

Divizia A1M: Zalăul a câștigat medaliile de bronz

Redacția

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More