Cmpioana României CSM București s-a impus la limită, cu scorul de 25-24, după ce zălăuancele au condus aproape pe toată durata partidei.
CSM București – HC Zalău 25-24
De la HC Zalău merită remarcată prestația portarului Paula Vișan, care a parat între altele trei aruncări de la 7 metri, dar și jocul trioului Dragut-Panici-Tămaș, excelent pe tot parcursul partidei. HC Zalău pune încă o dată probleme CSM-ului după meciul tur, din Ardeal, dar și după cel în Cupa României, câștigat foarte greu, de CSM, la București, 29-27.
„Din punct de vedere al jocului așa cum a decurs partida, nu este nici o surpriză, din păcate nu am reușit să luăm cel puțin un punct, să facem un egal. Pe finalul de joc, din minutul ’57 până în minutul ’60 am primit două goluri în urma unor faulturi, cel puțin la ultimul gol a fost foarte clar fault. Asta este, trebuia să gestionăm mai bine finalul de joc lucru ce nu am reușit din păcate.” a declarat Gheorghe Tadici.
Pentru Zalau, Larisa Tamaș şi Ana Maria Dragut au înscris, opt goluri respective șapte goluri, iar de la campioană cele mai multe goluri au fost marcate de Cristina Neagu, care a avut opt reuşite.
După acestă înfângere, Handbal Club Zalău ramâne pe locul cinci în clasamentul ligii forilor, cu 41 de puncte, loc care i-ar putea aduce o nouă calificare în cupele europene.
Umătorul meci este programat la Zalău pe data de 12 mai începând cu ora 16.00 fetele pregătite de Elena și Gheorghe Tadici vor primi vizita echipei Danubius Galati ocupanta locului 11 cu 21 de puncte. În tur Handbal Club Zalău s-a impus la cinci goluri diferență, scor 23-18.
Foto CSM Bucuresti Facebook
[themeum_category category=”volei” layout=”carousel” title=”” maxpost=”9″]


