Handbal Club Zalău s-a impus pe terenul echipei CSM Slatina la un gol diferentă, scor 24-25, reușind astfel o victorie foarte importantă într-un meci din cadrul etapei a XXI-a din Liga Naţională.
De la gazde Andrei a marcat 11 goluri în timp ce de la oaspeți Drăgut a marcat șase goluri iar Maria Constantinescu cinci reușite.
„A fost un joc de mare angajament, fiecare echipă are obiectivul stabilit, îmi pare rău pentru Slatina pentru că au o echipă bună și au făcut un retur bun, probabil lipsa unor fete mai experimentate ar fi fost altfel situația” a declarat Gheorghe Tadici
Cu această victorie, echipa pregătită de Elena și Gheorghe Tadici rămâne în luptă directă pentru o clasare între primele cinci la sfârşitul sezonului, loc care i-ar putea aduce o nouă calificare în cupele europene. În acest moment, HC Zalău se află pe locul șase, cu 34 de puncte, la patru puncte distanţă de CSM Bistriţa, care s-a impus în fața echipei Danubius Galaţi cu 24-18. Ardelencele au însă şi un meci mai puţin disputat.
[themeum_category category=”volei” layout=”carousel” title=”” maxpost=”9″]


