CSM Bucureşti a debutat cu victorie la Zalău în Liga Naţională

Campioana României, CSM București s-a impus duminică seară, la Zalău, în primul meci al sezonului 2018-2019 al Ligii Florilor. „Tigroaicele” au câștigat la o diferență de patru goluri, scor 26-22, după ce la pauză diferența a fost de cinci goluri, 14-9.

La o săptămână distanță de la debutul oficial în acest sezon, tigroaicele s-au impus fără emoții, având în vedere faptul că diferența de valoare dintre cele două echipe era evidentă. În aceste condiții, singura necunoscută era legată de diferența de scor de la finalul partidei. Fără să joace la capacitate maximă, CSM București s-a desprins tabelă încă din primele minute ale întâlnirii și de acolo jocul a curs într-un singur sens.

De la Zalău s-au remarcat Mihalcea Andrada și Szolosi Roxana fiecare cu câte patru goluri, în timp ce de la campioana, Radicevic a înscris șapte goluri.

„Un debut de campionat dificil pentru noi. Am demonstrat pe parcursul jocului în anumite momente, că fetele au potențial. Sunt mulțumim de cum am jucat cu acestă super echipă. Una peste alta, să câștigi repriza a doua cu o asemenea echipă, nu este ușor. Am câteva nemulțumiri legate de aruncările ratate de la șapte metri, sigur au avut emoți. Sunt câteva jucătoare care nu au mai evoluat în fața unui public atât de numeros și cu jucătoare de top mondial.”a declarat Gheorghe Tadici.

Campioana României, CSM Bucureşti  jucat la Zalau după ce a ratat primul trofeu intern din ultimii trei ani, fiind învinsă chiar în Sala Polivalentă din Capitală de SCM Râmnicu Vâlcea.

Noul sezon competitional se anunță mult mai echilibrat față de cel anterior, iar lupta pentru locurile doi și trei se va juca între echipele: HCM Râmnicu Vâlcea, SCM Craiova, Măgura Cisnădie si chiar Corona Brasov.

Următorul meci al echipei Handbal Club Zalau este programat duminica viitoare, la Galati.

[themeum_button size=”lg” type=”success” url=”https://www.sportexclusiv.ro/clasament-handbal-feminin/” text=”CLASAMENT”] [themeum_category category=”volei” layout=”carousel” title=”” maxpost=”9″]