Gorjencele învinse acasă de Dunărea Brăila

CSM Târgu Jiu a pierdut cu Dunărea Brăila, scor 28-32, la pauză 19-18, într-un meci care a contat pentru etapa a 13-a din Liga Florilor. Alexandra Maria Gavrilă a fost cea mai bună marcatoare a echipei gorjene cu 10 goluri.

Miercuri, 17 ianuarie, în meciul din cadrul etapei a 13-a, CSM Târgu Jiu a dat o replică bună echipei din Brăila, o altă reprezentantă a României în grupele EHF. În fața a peste 800 de spectatori veniți la Sala Sporturilor, echipa pregătită de Liviu Andrieș și Andrei Enache a dominat prima parte a meciului, fiind echipa care a dictat ritmul partidei. Gorjencele au intrat la pauză cu un avantaj minim, scor 19-18, deși au avut câteva oportunități clare de a marca și diferența putea fi mai mare la capătul primelor 30 de minute de joc. În repriza secundă, elevele lui Andrieș au jucat în mare parte de la egal la egal cu mult mai experimentata grupare din Brăila, care s-a desprins târziu pe tabela de marcaj, reușind să câștige partida. S-a terminat 32-28 pentru gruparea oaspete.

”Astăzi am avut o evoluție bună, încheiată din păcate cu o înfrângere. Pentru modul în care s-au prezentat, pentru atitutinea pe care au avut-o în teren nu am ce să le reproșez. Dacă am fi avut aceeași atitudine cu Malaga, sigur era alt rezultat. tasse latte Switzerland