duminică, august 14, 2022

HC Zalău la a cincea victorie în acest sezon. Rezultate și clasament

by C. Sabău

În al doilea meci al zilei de miercuri s-a disputat partida din cadrul etapei a XI-a dintre HC Zalău și Activ Prahova Ploiești. Zalăuancele s-au impus la șase goluri diferenţă, scor 22 – 16 și au obținut a cincea victorie a sezonului.

februarie 24, 2021 13:00 Liga Florilor 2020-2021 FRH TV

În cadrul etapei a XI-a Handbal Club Zalău a dispus de Activ Prahova Ploiești după un joc controlat pe parcursul celor 60 de minute. Chiar dacă zălăuancele au fost  în permanență în avantaj, ploieștencele au ţinut aproape, astfel că la pauză, echipa pregătită de Elena și Gheorghe Tadici avea un avans de doar de un gol, scor 9 – 8.

În repriza a doua HC Zalău s-a desprins în minutul 49 , scor 17 – 11. Nou promovata a încercat să revină dar nu au reuşit, astfel că pe final sălăjencele s-au impus cu 22 – 16 și obțin a cincea victorie în acest sezon competițional.

Pentru zălăuance au marcat: Mitrache 3 goluri, Severin 6, Dindiligan 2, Vrabie 1, Ivan 1, Mouna 3, Mihart 2, Lazea 2 și Popescu 2. iar de cealaltă parte, Crețu a fost cea mai bună marcatoare cu 4 reușite.

În urma acestui rezultat, HC Zalău a urcat pe locul 8 în Liga Florilor, cu 15 puncte acumulate, în timp ce Activ Prahova Ploiești rămâne pe penultima poziție cu 5 pucnte.

În următoarea etapă echipa pregătită de Elena și Gheorghe Tadici va întâlni CSM Galați, meciul fiind programat în 10 fmartie la Vâlcea în Sala Sporturilor„Traian”.

LIVE: TVR1

Toate partidele turneului din Liga Florilor MOL de la București vor putea fi urmărite contra cost pe site-ul tv.frh.ro.