Ediţia a 61-a a Ligii Naţionale de handbal feminin a debutat pe data de 2 septembrie, Campioana României, CSM București s-a impus la Zalău în primul meci al sezonului 2018-2019.Tigroaicele au câștigat la o diferență de patru goluri, scor 26-22, după ce la pauză diferența a fost de cinci goluri, 14-9.
„Deși a schimbat jumătate din echipă, Handbal Club Zalău a rămas singura echipă 100% românească”
Șapte din cele 14 echipe au adus schimbări pe banca tehnică. Acest sezon competițional are cele mai multe modificări în rândul antrenorilor. Gheorghe Tadici este singurul antrenor cu cele mai multe titluri obținute în Liga Naţională. Ultimul din cele cinci titluri l-a câştigat în anul 2008.
În acest sezon competițional avem 54 de jucătoare străine. Campioana României, CSM București are în componență zece jucătoare străine iar HCM Râmnicu Vâlcea are opt. SCM Craiova, Măgura Cisnădie și Minaur Baia Mare au fiecare câte cinci jucătoare străine. Gloria Buzău are în componență patru jucătoare. Corona Brașov, Dunărea Brăila și CSM Gloria au fiecare câte trei jucătoare din afara țării.
„Îmi pare bine că rămânem singura echipa 100% românească. Noi avem în componență numai jucătoare românce, chiar dacă cineva a zis că avem o jucătoare străină. Prycop Tatyana Aleksandra este o jucătoare care are prima legitimare în România și are continuitate în campionatul național și este româncă. Dacă era la jucătoare străină am fi plătit acea grilă de minim 1000 de euro.” a declarat Gheorghe Tadici.
HC Zalău are în palmares cinci medalii de bronz și trei titluri de campioană naţională, în anii 2001, 2004 şi 2005, opt medalii de argint (1994, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2002 şi 2006), dar şi Cupa României în anul 2003. De cinci ori a fost finalistă în Cupa României şi de tot atâtea ori, semifinalistă, jucând în 2011 şi finala Supercupei României.
Programul etapei a doua:
HF 2 – 18-19
[themeum_category category=”volei” layout=”carousel” title=”” maxpost=”9″]

