sâmbătă, august 13, 2022

Înfrângere la limită pentru HC Zalău în fața Gloriei Buzău

by C. Sabău

Penultimul joc al rundei  a X-a a oferit mult suspans, în special pe final. Gloria Buzău a reușit victoria la limită în ultimele secunde de joc, scor 27 – 2 6. Un meci dezechilibrat cu multe erori de arbitraj dar și multe greșeli ale ambelor echipe.

Zalăul a început mai bine și a condus în primul sfert de oră cu 4 goluri, 10 – 6 în minutul 15,  după care a urmat o perioadă nefastă fără gol în ultimele 15 minute ale primei reprize, Alina Iordache fiind în zi mare. La pauză tabela arăta 15 – 10 pentru Buzău. Repriza a doua Gloria a pornit cu un avans de cinci goluri și au reușit să se desprindă la 19 – 15. Zalăul a revenit în joc și a reușit să se apropie la două lungimi. Ardelencele nu au renunțat la luptă, Irina Ivan a înscris  pentru 27 – 26 în ultimul minut de joc. Buzăul a avut atacul, dar a pierdut mingea în ultimele nouă secunde a partidei, zălăuancele având ultima fază a partidei și un nouă metri obținut în ultima secundă de joc. Alexandra Severin nu a reușit să marcheze iar Gloria Buzău a bifat a șasea victorie a sezonului și a urcat pe locul 4 în clasament.

februarie 18, 2021 16:00 Liga Florilor 2020-2021 TVR1

„Am avut un început bun , am condus cu 10 – 6 dar din păcate am căzut, nu am reușit să înscriem și să avem o apărare bună.” a declarat Aura Popescu, HC Zalău.

„Am avut situații clare pe care le-am ratat, în primul rând aruncările de la 7 metri.” a spus Gherorghe Tadici la finalul partidei.