Minaur câștigă la zece goluri duelul cu Mioveni

CS Minaur Baia Mare a învins-o pe Dacia Mioveni cu scorul de 37-27 (17-12), luni, pe teren proprii, în ultimul meci din etapa a 18-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Rezultat

Echipala pauzăFinal
Minaur1737
Dacia Mioveni1227

După un început ușor ezitant, cu oaspetele având 1-3, Minaur a marcat de șase ori la rând. Diferența de scor a crescu până la pauză la cinci goluri, apoi în partea a doua au fost 10-12 goluri. Până la urmă s-a încheiat 37-27, iar băimărencele au luat trei puncte extrem de importante.

De la Minaur s-au remarcat Oana-Doina Borş, cu 5 goluri, Aleksandra Vukajlovic, Eva Kerekes, Magda-Alfredo Cazanga şi Amelia Lundback, cu câte 4 goluri. Andrijana Tatar a reuşit 6 goluri pentru oaspete, iar Armina Isic a marcat 5 goluri.

“Am știut foarte bine ce importanță are acest joc. Am vrut să facem treabă bună încă de la început, am fost serioși și am reușit să obținem trei puncte. Diferența dintre cele două echipe nu este atât de mare, dar noi ne-am făcut treaba. Am avut jocul în control tot timpul, iar fetele merită felicitate.”

Andrei Popescu

Băimărencele au urcat pe poziția a opta în clasament.

Etapa viitoare,  Minaur va juca în deplasare cu Dunărea Brăila, meciul fiind programat pe data de20  martie, de la ora 18.00.

Citește si...

Sergiu Stancu pleacă de la fosta campioană după șapte sezoane

Redacția

European League 2026: România învinsă în trei seturi de Letonia!

Redacția

România (F), victorie cu Letonia în primul meci din European League 2026

Redacția

Clubul CS Minaur sancționat de FRH

Redacția

Două transferuri la Craiova!

Redacția

Percheziții DNA la Dunărea Brăila!

Redacția

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More